May 2014 @ The Rex
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
 
 
 
1
06:30 PM
Miriam Snider (Vancouver)
09:30 PM
Vancouver's Eli Bennett Quartet (1 set)
2
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Sara Dell
09:45 PM
Alex Dean Quintet
3
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
Chris Hunt Tentet + 2
07:30 PM
The Bacchus Collective
09:45 PM
Ross Wooldridge Sextet (Artie Shaw+Gramercy 5 Tribute)
4
12:00 PM
Humber College Community Music School Recitals
05:00 PM
Chris Kettlewell & Friends
07:00 PM
2015 Juno Nominees: Pram Trio
09:30 PM
Victor Bateman Trio
5
06:30 PM
Peter Hill Group
09:30 PM
Dave Young / Terry Promane Octet
6
05:00 PM
Raising Rhythm (All night long!)
7
06:30 PM
Amanda Tosoff Group
09:30 PM
Andrew Boniwell Group
8
06:30 PM
Kevin Quain
09:30 PM
Tisziji Munoz Group (NYC)
9
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Sara Dell
09:45 PM
New York's Oz Noy Group with Will Lee & Anton Fig (of The Late Show w/ David Letterman)
10
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
The Advocats Big Band
07:30 PM
The Bacchus Collective
09:45 PM
New York's Oz Noy Group with Will Lee & Anton Fig (of The Late Show w/ David Letterman)
11
12:00 PM
Excelsior Dixieland Jazz Band
03:30 PM
Club Django
07:00 PM
2015 Juno Nominees: Pram Trio
09:30 PM
Rachel Therrien Group (Montreal)
12
06:30 PM
Jonno Lightstone's Klez Konnection
09:30 PM
Robert Mark's Journeys (Switzerland)
13
06:30 PM
Allison Au Group
09:30 PM
Michael Brooker's MB10
14
06:30 PM
Amanda Tosoff Group
09:30 PM
Robb Cappelletto Group
15
06:30 PM
Kevin Quain
09:45 PM
Robi Botos 'Side A' Band
16
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Sara Dell
09:45 PM
Robi Botos Side 'B' Band
17
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
Socialist Night School
07:30 PM
The Bacchus Collective
09:45 PM
Dave Young Group
18
12:00 PM
Excelsior Dixieland Jazz Band
03:30 PM
Red Hot Ramble
07:00 PM
JEWISH MUSIC WEEK EthioJazz Quartet
09:30 PM
Scott Marshall Group
19
06:30 PM
Peter Hill Group
09:30 PM
John Cheesman Jazz Orchestra
20
06:30 PM
Allison Au Group
09:30 PM
Dr. Nick & The Rollercoasters - Blues
21
06:30 PM
Amanda Tosoff Group
09:30 PM
Lorne Lofsky Quartet
22
06:30 PM
Kevin Quain
09:30 PM
Lorne Lofsky Quartet
23
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Sara Dell
09:45 PM
The Jazz Collective
24
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
The Toronto Jazz Orchestra
07:30 PM
The Bacchus Collective
09:45 PM
Heavyweights Brass Band
25
12:00 PM
Excelsior Dixieland Jazz Band
03:30 PM
Freeway Dixieland Band
07:00 PM
James Brown Quartet
07:00 PM
Allison Toffan's Toronto Rhythm Initiative
26
06:30 PM
Peter Hill Group
08:30 PM
Juno Award Winners: John MacLeod's Rex Hotel Orchestra
27
06:30 PM
Allison Au Group
09:30 PM
David Rubel Group
28
06:30 PM
Amanda Tosoff Group
09:30 PM
Buddy Aquilina Group
29
06:30 PM
Kevin Quain
09:30 PM
Sean Meredith-Jones
30
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Laura Hubert Group
09:45 PM
Steve Koven's Project Rex
31
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
N.O.J.O. (Neufeld Occhipinti Jazz Orchestra)
07:30 PM
The Bacchus Collective
09:45 PM
New York's Rob Garcia Group