416.598.2475
194 Queen West, Toronto


THE BEST JAZZ OF October 2013.


Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
1
06:30 PM
Richard Whiteman Group
09:30 PM
Brian Charette Organ Trio (NYC)
2
06:30 PM
Jeff Halischuk
09:30 PM
Brian Charette Organ Trio (NYC)
3
06:30 PM
Ross Wooldridge Group
09:45 PM
Russ Nolan Quartet (NYC)
4
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Eric St. Laurent
09:45 PM
Russ Nolan Quartet (NYC)
5
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
Swing Shift Big Band
07:00 PM
Justin Gray's RUBIX
09:45 PM
Duncan Hopkins Quintet
6
12:00 PM
Excelsior Dixieland Jazz Band
03:30 PM
Dr. Nick & The Rollercoasters - Blues
07:00 PM
Laura Hubert Group
09:30 PM
Mike Field Group
7
06:30 PM
U of T Jazz Ensembles
09:30 PM
Isamu MacGregor Group (New York)
8
06:30 PM
Richard Whiteman Group
09:30 PM
2015 Juno Nominees: Pram Trio
9
06:30 PM
Jeff Halischuk
09:30 PM
Paul Meyers Trio (New York)
10
06:30 PM
Ross Wooldridge Group
09:30 PM
Norbert Kogging (Amsterdam)
11
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Sara Dell
09:45 PM
Roberto Occhipinti Group
12
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
Keith Hallett (New Brunswick)
07:00 PM
Justin Gray's RUBIX
09:45 PM
Pat Collins Group
13
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
Red Hot Ramble
07:00 PM
Laura Hubert Group
09:30 PM
Melissa Lauren
14
06:30 PM
U of T Jazz Ensembles
09:30 PM
Mike Malone Quintet
15
06:30 PM
Richard Whiteman Group
09:30 PM
Ken McDonald Quartet
16
06:30 PM
Jeff Halischuk
09:30 PM
Scott Suttie Group
17
06:30 PM
Ross Wooldridge Group
09:45 PM
Mark Eisenman Quintet
18
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Sara Dell
09:45 PM
Mark Eisenman Quintet
19
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
Tall Grass
07:00 PM
Justin Gray's RUBIX
09:45 PM
Archie Alleyne's 'Kollage'
20
12:00 PM
Excelsior Dixieland Jazz Band
03:30 PM
Club Django
07:00 PM
Laura Hubert Group
09:30 PM
Harley Card CD Release
21
06:30 PM
U of T Jazz Ensembles
09:30 PM
John Cheesman Jazz Orchestra
22
06:30 PM
Richard Whiteman Group
09:30 PM
Morgan Childs Quartet
23
06:30 PM
Jeff Halischuk
09:30 PM
Ernesto Cervini's Turboprop ft NY's Joel Frahm
24
06:30 PM
Ross Wooldridge Group
09:30 PM
Ernesto Cervini's Turboprop ft NY's Joel Frahm
25
04:00 PM
Hogtown Syncopators
06:30 PM
Sara Dell
09:45 PM
Kelsey Grant Quintet
26
12:00 PM
Danny Marks and Friends
03:30 PM
Bob Cary Orchestra
07:00 PM
Justin Gray's RUBIX
09:45 PM
Humber College Faculty Ensemble
27
12:00 PM
Excelsior Dixieland Jazz Band
03:30 PM
Freeway Dixieland Band
07:00 PM
Sammy Jackson Group
09:30 PM
Barry Romberg's Strictly From Prehistoric
28
06:30 PM
U of T Jazz Ensembles
08:30 PM
Juno Award Winners: John MacLeod's Rex Hotel Orchestra
29
06:30 PM
Richard Whiteman Group
09:30 PM
Michael Dunston's Donny Hathaway Gospel Tribute
30
06:30 PM
Birthday Performances by Nathan Hiltz-Guitar & Morgan Childs-Drums
09:30 PM
Michael Dunston's Donny Hathaway Gospel Tribute
31
06:30 PM
Ross Wooldridge Group
09:30 PM
Andrew Boniwell Group